Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nízký a Hrubý Jeseník

4. 3. 2010

Hrubý a Nízký Jeseník

Nízký Jeseník

  je jedním z nejstarších geologických celků střední Evropy. Na severu Moravy a v jižní části Slezska se nachází jeden z nejstarších geologických celků ve střední Evropě, nazývaný Nízký Jeseník. Oblast na východě uzavírá Moravská brána a Ostravská pánev. Pro tuto oblast jsou typické plošiny a široce zaoblené hřbety, přímočará údolí uvnitř většinou široce rozevřená a na okrajích hluboce zaříznutá do pohoří. Nízký Jeseník je plochou vrchovinou o průměrné výšce 400 - 600 metrů. Nejvyšší, západní část Nízkého Jeseníku dosahuje až 800 metrů. Směrem k východu se šikmo svažuje a klesá na výšku kolem 350 m. Nejvyšším bodem Nízkého Jeseníku je Slunečná (800 m). Příroda je zde krásná a dosud nezničená průmyslovou výrobou. Návštěvník může podnikat turistické nebo houbařské výlety do hlubokých lesů, projíždět na kole příjemnými cyklostezkami.

Hrubý Jeseník

  je dominantní pohoří Slezska a části severní Moravy, centrální a nejmohutnější pohoří Jesenické oblasti „střecha Moravy“. V celkovém pořadí tisícovek pátý. Celkem má Hrubý Jeseník 56 tisícovek, což je po Šumavě druhý největší počet. Hrubý Jeseník má přibližně kruhový tvar o průměru 30 km a dělí se na tři podcelky. Ze severu do něj „vniká“ Jesenická kotlina s říčkou Bělou. Od ostatních celků je oddělen hlubokými zlomovými údolími významných moravských řek, jako je Branná, Desná, Bělá, Moravice či Černá Opava. Výchozími místy pro návštěvu Hrubého Jeseníku jsou Hanušovice, Šumperk, Jeseník, Vrbno pod Pradědem a Rýmařov. Hlouběji v horách potom několik menších středisek jako Rejvíz, Karlova Studánka, Ramzová či Karlov pod Pradědem. Krásné prostředí s dostatkem ubytovacích kapacit vytváří z Hrubého Jeseníku ideální rekreační oblast s možností celoroční turistiky.


kamzik

Kamzíkům v Jeseníkách zvoní hrana

Neblahý osud může potkat posledních asi 180 kamzíků v Jeseníkách. Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky s nimi v dlouhodobém výhledu nepočítá. Nepatří sem, byli sem zavlečeni, argumentují ochranáři. Kamzík je nepůvodní druh, který byl v Jeseníkách vysazen počátkem dvacátého století. Proti plánům ochránců přírody se ostře postavili někteří myslivci, kteří se snaží vyvrátit argumenty ochranářů. Kamzík je v Jeseníkách už skoro sto let a byla by velká škoda, kdyby odtud zmizel. "Ničemu neškodí, právě naopak, a není to jenom názor myslivců,“ poznamenal Josef Figura z okresního mysliveckého spolku v Šumperku. Kromě Jeseníků u nás kamzík horský volně žije jen v Lužických horách, Labských pískovcích a v Českém Švýcarsku.


znak 

Uprostřed chráněné krajinné oblasti Jeseníků

se nachází nejvyšší hora Moravy a Slezska - Praděd / 1 491 m.n.m./ Okolní terény uspokojí všechny příznivce lyžování, kteří mohou za sněhem přijet již koncem listopadu a sníh se obvykle udrží až do poloviny května. Ale lyžařská sezóna začíná spíše až kolem vánoc a končí koncem dubna. Na severních svazích Petrových kamenů (1 438 m.n.m.) jsou nejvýše položené vleky a sjezdové tratě na území České republiky. Na vrcholu Pradědu je 162 m vysoká televizní věž s přístupnou rozhlednou. V letních a podzimních měsících si na své přijdou také milovníci pěší turistiky , či cykloturistiky a obdivovatelé horské krajiny. Hora Praděd je obestřena kouzlem četných pověstí. Má tam svou říši mocný horský duch Praděd, který se zjevuje lidem v podobě velebného obra s dlouhými bílými vousy.


praděd

Podnebí v oblasti Jeseníků

se řadí do chladné oblasti, průměrné teploty v letních měsících se pohybují mezi 14 - 16 °C, hřebeny pak patří k nejchladnějším oblastem v republice . Letních dní je průměrně 10 - 40 dle oblasti. Jeseníky jsou nejbohatší botanickou oblastí v ČR. Pestrou vegetaci představují květnaté a kyselé horské bučiny, ve vyšších polohách přirozené smrčiny, alpínská společenstva a vrchoviště. Kleč je zde nepůvodní dřevinou.Například z Velké kotliny se uvádí na 450 druhů vyšších rostlin, je to nejbohatší botanická lokalita v České republice.Nejcennější území chráněné krajinné oblasti jsou chráněna ve 4 národních přírodních rezervacích (Praděd, Šerák - Keprník, Rejvíz, Rašeliniště Skřítek), 18 přírodních rezervacích a 6 přírodních památkách. V Jeseníkách se vyskytuje mnoho zajímavých pramenů, které stojí za to navštívit. Ojedinělé jsou však v okolí lázeňského města Jeseník.
Jesenicko, hraničící ze tří stran s Polskem, patří mezi oblíbené turistické oblasti pro letní čí podzimní turistiku, cykloruristiku a zimní lyžování. Horské bystřiny, lesy a horské hřebeny a hlavně čistý vzduch. Tohleto vše přitahuje turisty každý rok za toulkami i horskými túrami. Jeseníky jsou ideálním místem k relaxaci i aktivnímu odpočinku, protože nabízí takřka vše . Horská oblast zahrnuje oblíbené a hojně využívané turistické trasy a střediska, ale také zapomenuté kouty, kde člověk nenarazí na známky civilizace.


rys ostrovid

V Jeseníkách číhá rys, vlci ani medvědi tam nejsou

 

Jen málokteré z našich pohoří se může pochlubit trvalou přítomností velké šelmy, jakou je v Jeseníkách rys ostrovid. Přirozená hustota populace rysa je asi 2,5 jedinců na 100 km2. Samci hájí svá teritoria zejména před jinými samci, ale ve svém teritoriu nesnesou ani jiné šelmy, likvidují lišky, vyženou i vlky, jen k medvědům jsou tolerantní. Přítomnost této vzácné šelmy prokázalo sčítání zvěře pracovníky Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKO).„Můžu potvrdit, že v Jeseníkách žije rys ostrovid. Máme pozitivní a radostný nález, a to v oblasti Orlíku,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Jan Halfar. Podle pracovníků Správy CHKO ale žije v Jeseníkách jen jeden, maximálně dva páry této vzácné kočkovité šelmy.Tohle není životaschopná populace, i když podmínky tady jsou vhodné pro deset až dvanáct párů. Je tady dost velké teritorium i dostatek potravy. Ochranáři by v Jeseníkách uvítali více kusů chráněných šelem.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář