Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turistické trasy v oblasti:
Č 1 Červenohorské sedlo - Praděd - Jelení studánka. Celá trasa vede v nadmořské výšce nad 1000 m, není ale výškově náročná.
Č 2 - Rýmařov - Jelení studánka. Trasa zdolává celkem 700 m převýšení. Zajímavostí je hustá síť maravenišť v okolí býv. chaty Alfrédky.
Č 3 - Loučná - Skřítek - U Škaredé jedle. Trasa vede podhůřím Hrubého Jeseníku a spojuje zajímavá místa Šumperska.
Č 4 - Loučná nad Desnou - Hanušovice. Je to typická středohorská trasa. Je výhodná z dopravního hlediska, protože začíná i končí u železničních zastávek.
Č 5 - Šumperk - Rabštejn. Trasa je součástí dálkové trasy Šumperk - Samotišky u Olomouce o celkové délce 77,5 km.
M 6 - Malá Morávka – Karlova Studánka. Přístupová trasa od jihovýchodu do skupiny Vysoké hole a Pradědu romantickým údolím Moravice.
M 7 - Bílý potok – Švýcárna – Bělá pod Pradědem. Výstupová trasa od Vrbna pod Pradědem do oblasti Pradědu proti toku Střední Opavy s možným sestupem do údolí řeky Bělé směřující do města Jeseníku.
M 8 - Červenohorské sedlo – Kamzík. Méně náročná odlehčovací trasa pro Č 1. Vede úbočím hlavního hřebene na Z 18, a tak usnadňuje výstup k turistické chatě Švýcárna.
M 9 - Kouty nad Desnou - Praděd. Nástupová údolní cesta na Praděd.
M 10 - Kouty nad Desnou – Branná. Trasa z údolí řeky Desné do údolí řeky Branné. Je vedena převážne po lesních cestách.
M 11 - Velké Losiny – Nový hrad – Hanušovice. Typická středohorská trasa ve výškách 400 - 700 m.n.m. spojující údolí řeky Desné s údolím řeky Moravy.
M 12 - Velké Losiny – Skřítek. Trasa stoupající z údolí řeky Desné přes sedlo nad Maršíkovem a přes údolí říčky Merty, končící u paty Hrubého Jesníku u motorestu na Skřítku.
M 13 - Skřítek – Rabštejn. Východisková trasa při putování Nízkým Jeseníkem, využívána pěšími turisty, které láká romantika skalních útvarů a zřícenin i horolezci, kteří směřují na cvičné skály na Rabštejně.
M 14 - Rudoltice – Hvězda. Nástupní trasa z údolních Rudoltic na Hvězdu, což je rozcestník, z kterého lze zvolit sedm směrů dalšího putování dle osobního zájmu.
M 15 - Jelení – Mravencovka. Typická spojka mezi dvěma turistickými trasami umožňující okružní vycházky a návraty do pobytových míst v Karlově nebo ve Žďárském potoce.
Z 16 - Skřítek – Jelení studánka – Zámčisko. Nástupová trasa na hlavní hřeben od jihu za použití autobusové dopravy na silnici I/11 Šumperk - Ostrava.
Z 17 - Malá Morávka – Alfrédka – Žďárský potok. Trasa vede nejdříve rekreační oblastí Karlov a potom stoupá většinou lesními cestami po úbočí hlavního hřebene.
Z 18 Kouty nad Desnou – Ovčárna – Karlova Studánka. Trasa umožňuje přechod z údolí řeky Desné do údolí Bílé Opavy kolem nejvyšší hory Moravy Pradědu.
Z 19 - Sobotín – Velké Losiny – Tři kameny. Trasa vede před Velké Losiny, kde je možno navšívit zámek, ruční papírnu s muzeem, lázeňský park nebo venkovní termální koupaliště.
Z 20 - Sobotín - Vikýřovice. Vycházková trasa příměstské rekreace.
Z 21 - Šumperk - Hanušovice. Spojovací trasa z údolí Desné do údolí Moravy, výhledy všemi směry, z okolí Smrku.
Z 22 - Skřítek - Hvězda. Spojka mezi turistickým východiskem na Skřítku a orientačním místem Hvězda.
Žl 23 Sobotín - Jelení studánka. Nástupová trasa na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku od Sobotína. V první polovině údolím řeky Merty a v druhé polovině prudší výstup úbočím Břidličné.
Žl 24 Skřítek - Jelení Studánka. Trasa vede po dolní hranici klimatického lesa a odlehčuje trasu Z 16. Je vhodná zejména za nepříznivých povětrnostních podmínek na hlavním hřebeni.
Žl 25 Malá Morávka - Ovčárna. Nástupová trasa na hlavní hřeben z rekreační oblasti Malá Morávka - Karlov.
Žl 26 Karlova Studánka - Ovčárna. tato trasa patří mezi nejkrásnější turistické trasy v Jeseníkách. Je vedena romantickým údolím Bílé Opavy a její rezervací.
Žl 27 sedlo Videlský kříž - Švýcárna. Nástupová trasa na hlavní hřeben do prostoru chaty Švýcárna do východu.
Žl 28 - Kouty nad Desnou - Červenohorské sedlo. Nástupová trasa z Koutů nad Desnou na hlavní hřeben. Je vedena po původní staré formanské cestě a je využívána i v zimě lyžaři pro sjezd z hřebene k dopravním spojům.
Žl 29 - Kouty nad Desnou - Bílý sloup. Nástupová trasa z Koutů nad Desnou na hlavní hřeben. Celkové převýšení 670 m.
Žl 30 - Šumperk - Komňátka. Trasa spojuje město Šumperk s údolím řeky Moravy s možností přechodu do Hrubého lesa. Je vedena tak, že se vyhýbá vrcholům v procházené oblasti.
Žl 31 - Šumperk - Rabštejn. Trasa Nízkého Jeseníku ve spojení se Žl 130 tvoří turistickou spojnici měst Šumperk a Rýmařov v celkové délce 28,5 km.
Žl Žl 32 - Karlov - Škaredá jedle. Podhorská trasa umožňující propojení rekreační oblasti Karlov se sedlem Skřítek a to v doplnění Č 3.
Žlm 33 - Ovčárna - Pod Petrovými Kameny. Spojovací trasa značená žlutým psaníčkem. Slouží k usnadnění nástupu turistů do prostoru Petrových kamenů při absolvování malého okruhu za použité M6 a Žl 25.
Nad Velkám kotlem směrem ke Karlovu:
Skupina tras KČT - Hrubý Jeseník I.
 

Náhledy fotografií ze složky Turistické mapy

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář